SÖK PRODUKT


JUST NU!
 
 
HÖSTENS NYHETER
 
SWOOP OCH  SCOOP AV WEI YOUNG KOMMER I SLUTET AV AUGUSTI

Nambé design

Nambéprodukter skapas med två huvudsyften: funktion och elegans. "Dedicated to Design" har varit ledord ända sedan starten 1951. Nambé har etablerat ett eget formspråk, ett språk under ständig utveckling och förfining. Inom formspråket får formgivarna verka fritt. Resultaten ser du under rubriken PRODUKTER: stilar som spänner från organiskt till handgjort, från svallande segel till smältande is, från uråldriga former till modern elegans.

Under Nambés hela utveckling har man letat upp de bästa formgivarna i USA, samtidigt som de har sökt sig till Nambé. De visionära formgivarna representerar ett brett spektrum av stilar och influenser. Många av dem är redan erkända som starka och tongivande krafter i designvärlden, medan andra är kommande stjärnor. Att läsa produktbeskrivningarna och förstå vad som inspirerat formgivarna är en
speciell upplevelse här på webbsidan.

 

 

FRED BOULD

Som en hängiven simmare är Fred Bould förtrollad av ljus- och skuggspelet i vattnets rörelse. Denna fascination för föränderliga former visar sig i hans graciösa skapelser i Nambé-metall och kristall.

Fred Bould växte upp i Pittsburgh och läste industridesign på Carnegie Mellon University. Under början av sin karriär frilansade han för ett antal av Londons mest betydande designstudios. Han tog en MA i produktdesign på Stanford University och sedan 1995 har han sin studio i Palo Alto, Californien.

Bould står bakom en skiftande och högst originell produktion, som sträcker sig från high-tech till hushållsredskap och möbler. Hans arbete har uppmärksammats i ID Magazine Annual Design Review och Chicago Athenaeum GOOD DESIGN Award. Han är också representerad i den permanenta utställningen på San Francisco Museum of Modern Art. Ett stort antal amerikanska och internationella designtidskrifter har publicerat artiklar om hans arbete. Dessutom har Fred Bould undervisat på både Stanford University och California College of Arts & Crafts. Läs mer om Fred Bould på www.bould.com.

Se alla produkter som är designade av Fred Bould »

   

KARIM RASHID

Nambé är stolt över att kunna erbjuda flera kollektioner i metall, signerade Karim Rashid. Hans fräscha, vackra och eftertraktade designer visar hur högt Nambé sätter värdet på formen. Karim Rashid har formgivit för Nambé sedan 1992.

Mindre än tio år efter att Karim Rashid öppnade sin studio i New York, återfinns han bland de högst rankade formgivarna i sin generation. Rashid arbetar med arkitektur, inredning, mode och möbler. Han är också skulptör, målare och keramiker, med en lång rad ansedda utställningar bakom sig. Rashid är född i Kairo i Egypten, men växte upp i England och Kanada. Han tog examen i industridesign på Carleton University i Ottawa och fortsatte sina designstudier i Italien. Genom sitt arbete har han fått mer än 50 utmärkelser och är representerad i de permanenta samlingarna på Museum of Modern Art New York, British Design Museum, Toronto Design Exchange, Museum of Modern Art of San Francisco och Philadelphia Museum of Art. Härtill kommer en lång rad tidsbegränsade utställningar.

2001 publicerade konst- och kulturförlaget Rizzoli en
avhandling om Rashids verk.
Läs mer om Karim Rashid på www.karimrashid.com.

Se alla produkter som är designade av Karim Rashid »

 

LINDA CELENTANO

Linda Celentano studerade industridesign i Danmark och examinerades från Pratt Institute i New York, där hon nu har en professur i tredimensionell design.

Cooper-Hewitt National Museum of Design, Chicago Athenaeum, Gallery 91, och Bloomingdales 100 Years of Design Excellence är några av de många ställen där hennes verk har ställts ut eller ingår i de permanenta samlingarna. Bland hennes många prestigefyllda utmärkelser finns IDEA AWARD, som publiceras i Business Week Magazine, ett flertal ID Annual Design Award och Chicago Atheneaum GOOD DESIGN Award. Hennes arbete har funnits på omslaget till ID Magazine, i New York Times och många internationella publikationer.

Se alla produkter som är designade av Linda Celentano »

 

NEIL COHEN

Humor, lekfullhet och tillfälligheternas spel kan vid ett första betraktande verka oförenliga med allvaret i att skapa produkter för Nambé. Men Neil Cohen, som formger några av Nambés mest populära och beundransvärda föremål i metall, kristall och inom belysning, har kul under hela processen.

Cohens framsynta visioner och förfinade känsla för form, material och hantverk är karaktäristiskt för hans skapelser. Hans arbeten engagerar omedelbart. Man brukar säga att Nambé-föremål är "konstverk för dagligt bruk". Med sin kombination av humor och upptäckarglädje är Cohens starka och precisa designer just detta: upplevelse i kombination med funktion.

Dubbla examina från Rhode Island School of Design, där han också har föreläst, liksom på Pratt and Parsons School of Design. Hans arbete har uppmärksammats för sin uppfinningsrikedom av Steelcase/Interiors Design Partnership, blivit publicerat i New York Times och New York Magazine och nominerats till AIGAs Objects of Design Award. Konstrådet i Japan har ställt ut hans alster. Den prestigefyllda 30 Under 30-utställningen i New York har visat upp hans produktion. De trettio utställarna anses vara sådana som kommer att ha ett starkt inflytande på framtida formgivning.

Se alla produkter som är designade av Neil Cohen »